Ambitni, utalentowani i z pasją…-uczniowie kruszwickiego „Słowaka’’

   Uczniowie kruszwickiego liceum zawsze wyróżniali się twórczą postawa pełną pasji i dążenia do osiągnięcia zamierzonych celów. Panujący w szkole klimat otwartości stwarza im doskonałe warunki do rozwijania zainteresowań. Tak było również w roku szkolnym 2012/2013-świadomi,ambitni młodzi ludzie sięgali po nagrody i wyróżnienia.

   Aleksandra Bawolska uczennica klasy III jako zdobywczyni III miejsca i finalistka Olimpiady Teologii Katolickiej uzyskała indeks na wiele uczelni, m.in. w Warszawie, Krakowie, Szczecinie. Ola pasjonuje się malarstwem, poezją, naukami humanistycznymi. Przygotowując się do Olimpiady zgłębiała teksty Biblii, Soborów, Katechizmu Kościoła Katolickiego, adhortacji, opracowań teologicznych, czyli lektury trudne, wymagające ciężkiej pracy intelektualnej, dające dobrą „zaprawę’’ na przyszłość.

   Wiedzą na temat Unii Europejskiej oraz praw jej obywateli wykazali się uczniowie klasy III, którzy uczestniczyli w Wojewódzkim Konkursie „Jak to jest być obywatelem Unii Europejskiej’’. Patryk Pankowski-chłopak o zacięciu dziennikarskim ( przez 2 lata był redaktorem naczelnym gazetki „Echa Słowaka’’)zajął I miejsce za wypowiedź na temat korzyści jakie mogą uzyskać młodzi obywatele Unii u progu dorosłości, natomiast Klaudia Burdzińska zdobyła III miejsce za wywiad na temat znajomości przez obywateli możliwości wykorzystania środków unijnych, który przeprowadziła z wice burmistrzem Kruszwicy i przeciętną obywatelką pracownicą.

   Uczennica klasy II Weronika Rosińska nie tylko czyta poezję, ale sama ją tworzy. Tematy wierszy znajduje w otaczającej rzeczywistości, inspirują ją ludzkie sprawy, uczucia, kultura; czasem obejrzany film czy wysłuchany utwór muzyczny poddają pomysł, by wyrazić przeżywane emocje słowami. Weronika zajęła II miejsce w XIV Wojewódzkim Konkursie Młodych Twórców w Bydgoszczy za wiersz „Pomówmy o tym co było’’

   Zainteresowania fotografią od dłuższego czasu motywują Paulę Ciesielską z klasy III do uwieczniania tego co wokół interesujące, zaskakujące, piękne. Paula zdobyła już wielę nagród, w tym roku szkolnym sięgnęła po laury w następujących konkursach: II miejsce w Konkursie Fotograficznym „Powiat Inowrocławski w zimowej szacie”, wyróżnienia w konkursach : „Gopło w obiektywie” i „Malownicze krajobrazy Parku Inowrocławskiego”.

   Konkurs „Odleć z nami, nie z narkotykami ‘’ zorganizowany przez CKiS „ Ziemowit” w ramach kampanii „Narkotyki ? na co mi to” dał szansę młodzieży na pokazanie szerszemu gronu swoich pasji. Wśród dużej grupy uczestników zwycięzcami byli uczniowie „Słowaka”.

   I miejsce zajął Kamil Twardowski, trenujący od 2 lat rugby. Słowa, które najlepiej oddają idee tego nieznanego dobrze jeszcze w Polsce sportu to : odwaga, zainteresowanie, satysfakcja, radość, poświęcenie i pokora. O Kamilu można powiedzieć słowami piosenki ,że jest skazany na rugby, gdyż swoją pasją zaraża innych. Spotyka się z młodymi ludźmi, zaprasza do wspólnej gry na boisku wszystkich odważnych , gotowych do wyrzeczeń, ciężkiej pracy na treningach , planuje też założenie grupy młodzików i juniorów.

   Szymon Karpiński w tym roku ukończy liceum, jego pasją jest muzyka, a w szczególności gra na skrzypcach. Tajniki jej zgłębiał już od przedszkola, choć był taki okres, kiedy skrzypce 2 lata leżały na szafie i cierpliwie czekały aż chwyci je do ręki.Szymon w konkursie zajął II miejsce za wykonanie utworu „Crystallize”, na co dzień gra w zespole kościelnym Pereglinus, nagrywa utwory, które prezentuje na You Tube, będzie nagrywał w niedalekiej przyszłości w profesjonalnym studio .

   Talentem wokalnym wyróżniła się Anita Stanna z klasy I. Wyróżnienie to jest jej kolejnym osiągnięciem, bowiem od kilku lat zdobywa nagrody na konkursach piosenek. Anita nagrała już płytę z kolędami i pastorałkami, uczestniczy w nagraniach na portalu Ising, gdzie jej piosenki w ogólnopolskim głosowaniu były 8 razy nagraniem dnia, może pochwalić się wygraną w roku 2012 w Radiu Internetowym Crazy-Hits. Młoda piosenkarka uczy się śpiewu w CKiS „Ziemowit”, cieszy się, że jej piosenki są doceniane przez innych ludzi, a zwłaszcza rodziców i przyjaciół.

   Ambitnych i zdolnych, odważnie realizujących pasje jest w kruszwickim liceum wielu uczniów, z pewnością następny rok szkolny odsłoni nowe sylwetki ludzi mądrych i nieprzeciętnych.